Zasady wizyty duszpasterskiej w parafii św. Mikołaja w Białym Kościele 2017/2018

28 gru

Od środy 27 XII 2017 r. rozpoczniemy wizytę duszpasterską w naszej parafii. Plan kolędy jest wywieszony w gablotce i na stronie internetowej parafii. Przypomnienie zasad związanych z odwiedzinami rodzin:

• Kapłani przynoszą Chrystusowe błogosławieństwo i dobre słowo na Nowy 2018 rok. Kolęda jest dla duszpasterza lekcją prawdy: o jego parafii, o stanie świadomości religijnej i moralnej wiernych, a także o kondycji materialnej. Jest również okazją do wspólnej modlitwy, poznania się i rozmowy o problemach nie tylko konkretnej rodziny. Jak również o sprawach naszej wspólnoty parafialnej, sprawy duszpasterskie, gospodarcze i prace remontowe. Skorzystajmy z tego wyjątkowego daru i pytajmy o nurtujące nas problemy. Niech kolęda będzie: szczęśliwa i radosna, natchnie nadzieją, życzliwością i miłością w Nowym 2018 roku.
  • Po kapłana i LSO na kolędę przyjeżdża samochód o godz. 8.45 pod plebanię. Gdy nie będzie pojazdu, to kolęda będzie opóźniona.
  • Na kolędzie powinna być w miarę możliwości cała rodzina.
  • Na pozdrowienie kapłana: „Pokój temu domowi”, domownicy odpowiadają: „I wszystkim jego mieszkańcom”.
  • Stół nakryty: białym obrusem, krzyż, dwie zapalone świece, woda święcona. Jeśli ktoś zapomni i nie ma poświęconej wody w domu, należy poprosić kapłana na początku kolędy o poświęcenie lub poinformować ministrantów, by przekazali informacje kapłanowi.
  • Dzieci i młodzież przygotują zeszyt z katechezy na stole, nawet gdy w tym dniu jest religia w szkole oraz indeks młodzież gimnazjalna i szkół średnich. Ksiądz nie ma obowiązku prosić o zeszyt i indeks.
  • Gospodarz wychodzi do drzwi domu i zaprasza kapłana, również po kolędzie odprowadza kapłana do bramki swojej posesji.
  • Z kapłanem będzie chodziła LSO, która będzie kolędować i pisać na drzwiach domów symbole: K+M+B – 2018.
  • Zwracamy się z prośbą, by LSO przychodząc do danego domu przed kapłanem mogła zakolędować: w pokoju, w którym będzie przyjmowany kapłan, a nie na: korytarzu,  w drzwiach czy na schodach. LSO po kolędowaniu wraca po kapłana do poprzedniego domu. Po modlitwie LSO wychodzi do następnego domu, natomiast kapłan sam zostaje z domownikami.
  • LSO obowiązuje dyskrecja dotycząca: wysokości ofiary, posiłku, wystroju domów, by z tego nie rodziły się: bajki, plotki, obmowy i oszczerstwa.
  • W czasie wizyty duszpasterskiej nie częstujemy i nie namawiamy do spożywania napojów alkoholowych pod żadną postacią.
  • Jest tradycja, którą trzeba podtrzymywać i szanować oraz piękny zwyczaj propozycji: śniadania, obiadu, i kolacji. Natomiast  przy okazji poświęcenia domu gospodarz proponuje poczęstunek dla kapłana i asysty. Prosimy ustalić z sąsiadami, by nie zaistniała sytuacja posiłku dom po domu.
  • Gdy w czasie kolędy wypadnie pogrzeb, kapłan przerywa kolędę na 2 godziny, a po odprawieniu pogrzebu, wraca na dokończenie wizyty duszpasterskiej. Proszę o wyrozumiałość w tej sprawie.
  • Bóg zapłać za składane ofiary: LSO, Siostrą i Kapłanom. Część tych ofiar, czyli 25% kapłani przekazują na potrzeby: Kurii Metropolitalnej, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Seminarium, księży chorych, młodzieży i na cele charytatywne. W niedzielę 4 II 2018 r.  wszystkie Msze św. będą odprawione przez kapłanów, w intencji wszystkich parafian, których odwiedzili w czasie kolędy i tych którzy z różnych przyczyn nie przyjęli wizyty duszpasterskiej. Proszę nie zostawiać ofiary w kopercie dla kapłana u sąsiadów, gdy nie przyjmuje się księdza w czasie kolędy. Najważniejsze są: modlitwa i spotkanie z domownikami.
  • Prośba o zamykanie psów oraz o wyłączenie odbiorników telewizyjnych i radiowych.
  • W razie niejasności, czy niezrozumienia planu kolędy prosimy o zgłoszenie się i wyjaśnienie w zakrystii u ks. Proboszcza. Takie zasady, plan i porządek kolędy obowiązują już ponad 5 lat.
  • Woda święcona na kolędę jest do zabrania przy bocznym ołtarzu.
  • Jeśli ktoś nie może przyjąć kolędy w czasie wyznaczonym, to jest możliwość umówienia się z księdzem na wizytę duszpasterską indywidualnie w terminie późniejszym, po zakończeniu kolędy.
  • W tym roku po kolędzie w parafii będą chodzić: ks. Proboszcz, ks. Grzegorz, który pomaga w niedziele i święta  oraz ks. Marcin, który spowiada w I czwartek i piątek miesiąca oraz odprawia Msze św. w święta nieobowiązujące czyli pomagają w pracy duszpasterskiej w  ciągu całego roku.
  • W czasie kolędy oraz w kościele przy konfesjonale nie zamawiamy Mszy św. tylko w zakrystii po Mszy św. lub w kancelarii parafialnej.